ONLINE mezinárodní konference
V. ročník Digitální Česko 2020

8. a 9. října 2020, Praha, konference se koná pod záštitou
Ministerstva zdravotnictví ČR, Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Ministerstva vnitra ČR  

Online přenos 8. října, 10:00

Položte dotaz účastníkům

Políčka označená * jsou povinná

Online přenos 9. října, 10:00


Dní

Hodin

Minut

Sekund

Položte dotaz účastníkům

Políčka označená * jsou povinná
VYSTUPUJÍCÍ
O KONFERENCI

V každém období lidských dějin znamenal úspěch něco jiného. Od fyzické síly, přes materiální statky k umění kooperace. Úspěch šel ale vždy ruku v ruce se schopností adaptovat se na nové vynálezy a technologie. Nejinak je tomu dnes, v době digitální revoluce. Budoucnost společnosti, ve smyslu ekonomiky, práce a v konečném důsledku naší spokojenosti, je závislá na podnicích, ale především na schopnosti vlády provést nás, vytvořit podmínky a pomoci zvládnout digitální disrupci. Díky průlomovým technologiím se proměňuje struktura ekonomiky a otevírají se možnosti pro vznik a růst nových firem ve všech oblastech hospodářství. Obrovskou příležitostí je to zejména pro členské země Evropské unie střední a menší velikosti. Jednou z nich je i Česká republika.

První den konference

Digitalizace nás staví před nové a zásadní výzvy v oblasti politiky a regulace, kterým nemůžeme čelit sami, ale jen ve společné Evropě. Nová Evropská komise má před sebou náročný úkol – v příštích pěti letech využít umělou inteligenci jako příležitost ke konvergenci ekonomik EU a udržet se v závodě s USA a Čínou. Zachovat přitom naše hodnoty, bezpečnost a úctu k základním právům jako zásadní konkurenční výhodu a pomoci vyrůst na Starém kontinentu vysněným novým jednorožcům. Česká republika má v tomto směru co nabídnout! Letos tomu bude přesně 100 let, kdy bratři Čapkové vymysleli slovo robot. Ryze české pojmenování pro inteligentní stroje, které používá celý svět. Dnes však již nejde jen o literární označení, jsou skutečně tady, a jak se k nim postavíme, rozhodne o naší budoucnosti na další století – Setting the agenda for the New Europe.

Druhý den konference

Digitalizace se dotýká všech oblastí lidského tvoření a života. Má-li být dobrým sluhou, je třeba se v rámci ní věnovat i základním principům, které jsou dnes ohroženy a při zneužití novodobých technologií by mohly být i zničeny. Nová Evropská komise proto dala české eurokomisařce Věře Jourové do portfolia obranu demokracie a řeckému eurokomisaři Margaritisi Schinasovi ochranu našeho evropského způsobu života. Co to bude konkrétně znamenat a jak se to projeví na návrzích, které v příštích pěti letech Evropská komise představí? Je zjevné, že nástup sociálních sítí a přesun části veřejné debaty na ně je, šíření dezinformací a fake news, ale i hackerské hrozby jsou pro členské státy výzvou a není jasné, jak se k nim postaví.

Stejně tak je nutné pokračovat v proměně Evropy z hlediska vzdělávání. Je stále více vidět, že požadavky, které má společnost i firmy na nové zaměstnance i podnikatele, již nejsou plně v souladu s tím, co nabízí vzdělávací systémy. Budoucnost Evropy a cesta k prosperitě je přitom ve vzdělané a kreativní populaci a vzdělávání se musí věnovat daleko větší pozornost a větší investice, než nyní, protože doslova jde o budoucnost našich dětí. A právě zde mají nové technologie kritickou roli.

Podívejte se, jaký byl IV. ročník mezinárodní konference Digitální Česko 2019

ORGANIZÁTOR KONFERENCE - 9. ŘÍJNA 2020
Úvodní stránka 2020
PARTNEŘI KONFERENCE
Úvodní stránka 2020 Úvodní stránka 2020 Úvodní stránka 2020
HLAVNÍ PARTNER POLICY PROGRAMU DIGITÁLNÍ ČESKO 2020
Úvodní stránka 2020
PARTNEŘI INSTITUTU PRO POLITIKU A SPOLEČNOST
Úvodní stránka 2020 Úvodní stránka 2020
GENERÁLNÍ MEDIÁLNÍ PARTNER
Úvodní stránka 2020
MEDIÁLNÍ PARTNER
Úvodní stránka 2020

Konference je organizována Evropským liberálním fórem (ELF) za asistence Institutu pro politiku a společnost a kofinancována Evropským parlamentem. Evropský parlament nenese odpovědnost za obsah programu, ani za způsob, jakým s ním bude nakládáno. Názory, které zde budou prezentovány, se nemusí nezbytně shodovat se stanovisky Evropského parlamentu a Evropského liberálního fóra.

Letošní ročník konference můžete sledovat online!